Stavební spoření jako nejlepší možnost ukládání peněz? Ano, či ne?
18. 5. 2022

Stavební spoření jako nejlepší možnost ukládání peněz? Ano, či ne?

Příjemné překvapení. I tak by se dalo nazvat první čtvrtletí letošního roku u stavebních spořitelen. V meziročním srovnání totiž poskytly zhruba o jedno procento více úvěrů než v předchozích letech. Současně také zaznamenaly růst zájmu o nové smlouvy, v meziročním srovnání dokonce až o čtyři procenta více.

Jenže ono to není zase tak velké překvapení. Právě teď stavební spořitelny nabízejí nižší úrokovou sazbu úvěrů zajištěných nemovitostí než banky. Navíc neposkytují úvěry jen na pořízení nového bytu nebo domu, ale také na rekonstrukce a modernizace. A tohle všechno sehrálo svoji roli.

Nižší úrokové sazby jsou u stavebních spořitelen proto, že spořitelny na rozdíl od hypotečních bank poskytují úvěry ze svých zdrojů. Tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Kdežto banky si peníze na hypoteční úvěr pro klienta většinou půjčují, a tudíž úrokové sazby u nich závisí především na ceně peněz na mezibankovním trhu. A také na délce doby fixace.

Stavební spoření jako druhý nejoblíbenější spořicí produkt

Stavební spoření bylo oblíbené vždycky, ale kvůli vysoké inflaci si spousta lidí v produktivním věku stále více uvědomuje, že by bylo potřeba mít nějakou finanční rezervu do budoucna. Mnohem častěji si tak zakládají nové smlouvy právě pro stavební spoření. Další zase chtějí mít peníze uložené v podobě stavebního spoření proto, aby si někdy v budoucnu mohli vzít úvěr na pořízení vlastního bydlení.

Stavební spoření má navíc v Česku velkou tradici. Dokonce se dá říct, že v Česku není téměř žádná domácnost, která by si nikdy stavební spoření nesjednala. Stavební spoření totiž Češi s oblibou zakládají i svým dětem.

Podle posledních průzkumů však oblíbenost stavebního spoření v poslední době lehce klesla a na první místo se dostaly investice do drahých kovů. Je to až téměř učebnicový příklad reakce na zvyšující se inflaci. Dnes podle posledních průzkumů považuje investice do drahých kovů za nejzajímavější možnost ukládání peněz až 55 % oslovených.

Stavební a penzijní spoření hodnotí jako dobrou volbu shodně necelých 50 % oslovených. Přesněji, u „stavebka“ je to 49 % a u penzijního spoření 48 %. Na dalších příčkách oblíbenosti pak následuje spořicí konto (42 %) a akcie, obligace a podílové fondy (35 % oslovených). Směrem od konce oblíbenosti je to pak spoření „do matrace“ (20 %) a investice do kryptoměn (26 %).

Více než polovina rodičů svým dětem pravidelně spoří

Konkrétně je to 55 % rodičů. Současně jich více než polovina odkládá peníze právě do stavebního spoření. Oblíbené jsou také spořicí účty, ty využívají téměř dvě pětiny rodičů. Investice pak jen necelá pětina. Svým vnoučatům pak spoří nebo jim přispívá takzvaně na budoucnost dokonce až třetina prarodičů.

Pro někoho může být překvapením, že je možné dětem už od narození spořit na penzi uzavřením doplňkového penzijního spoření. Stát toto spoření podporuje měsíčním příspěvkem ve výši až 230 korun. Jedná se o dlouhodobý produkt, ale část naspořených peněz může dítě při dodržení sjednaných podmínek získat už na začátku své plnoletosti, tedy v 18 letech.

I přes inflaci tak má spoření stále smysl. Pokud nevíte nebo se potřebujete poradit, jaké spořicí produkty jsou pro vás vhodné, nebo chcete co nejefektivněji spořit svým dětem či vnoučatům, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

Jan Vilikus
Autor: Jan Vilikus

Ve světě bankovnictví se pohybuji od roku 1994. Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali , ale chyba je ve špatném zacházení a hospodaření s penězi.

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů. Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit. Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů.

Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty. Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů