Mohou být reverzní hypotéky úspěšné i v České republice?
9. 10. 2023

Mohou být reverzní hypotéky úspěšné i v České republice?

Reverzní hypotéka je finanční produkt, který by měl důchodcům zajistit důstojný život tím, že jim poskytne přísun finančních prostředků, které získají "výměnou" svého bydlení za finance na pokrytí nákladů každodenního života. Je to v podstatě opak klasické hypotéky, kdy si půjčujete na nové, obvykle vlastními silami postavené bydlení. V tomto případě již dům máte a zpětná hypotéka vám umožňuje získat finance ve výši určité částky hodnoty nemovitosti, aniž byste ji museli prodat, s možností dožít.

Produkt zpětné neboli reverzní hypotéky umožňuje vyplacení peněžních záloh ve výši 50 % až 60 % hodnoty nemovitosti. Klient má možnost buď jednorázové výplaty celé částky, nebo měsíčních splátek v určité výši, což by mělo zajistit pokrytí pravidelných měsíčních výdajů spolu s důchodem, který rovněž pravidelně pobírá. Výše měsíční splátky závisí také na délce samotné zpětné hypotéky.

V zahraničí je tento typ finančního produktu využíván s určitými podmínkami, přičemž doba splácení je vázána na situace, jako je prodej nemovitosti, úmrtí posledního z klientů reverzní hypotéky, délka bydlení kratší než jeden rok nebo snížení hodnoty nemovitosti z důvodu neschopnosti klienta se o ni starat. Pokud některá z těchto situací nastane, jsou klienti nebo dědicové povinni bance splácet. Pokud se rozhodnou si nemovitost ponechat, dědicové použijí hypotéku na vyplacení banky a nemovitost na ně přejde. Další možností je nemovitost prodat a poté vyplatit banku, nebo je nemovitost převedena do vlastnictví banky předem a klienti mohou v nemovitosti bydlet.

Výhodou reverzní hypotéky je také možnost potenciálního výdělku. Pokud například banka vyplatí majitelům určitou částku, například 50 % hodnoty, a po určité době se při rostoucích cenách nemovitostí hodnota nemovitosti například zdvojnásobí, mohou klienti nemovitost prodat, splatit zpětnou hypotéku a ještě jim zůstane velká částka, kterou se mohou zabezpečit. Reverzní hypotéky jsou podle mnoha ekonomů velmi zajímavým systémovým a udržitelným řešením.

Nevýhodou na druhou stranu je, že banky u reverzních hypoték uhradí maximálně 60 % hodnoty nemovitosti, což je značná ztráta a dědicové by přišli o značnou část dědictví. Mnozí tedy poukazují také na morální aspekt tohoto řešení.

Zda by reverzní hypotéka našla místo na našem trhu, je zatím otázkou. Každopádně je jasné, že o ní ještě uslyšíme.

Jan Vilikus
Autor: Jan Vilikus

Ve světě bankovnictví se pohybuji od roku 1994. Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali , ale chyba je ve špatném zacházení a hospodaření s penězi.

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů. Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit. Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů.

Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty. Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů