Jak začít spořit a investovat hned teď podle guvernéra ČNB
11. 01. 2023

Jak začít spořit a investovat hned teď podle guvernéra ČNB

Řešení vysoké inflace podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla existuje. Jeho rady v tomto článku krátce probereme. Tu první radu už většina z nás začala přirozeně dodržovat. Šetříme a méně si půjčujeme. V posledních letech se totiž zase tolik nešetřilo, spíše se utrácelo a peníze jsme si zvykli také mnohem více půjčovat. Napomáhaly tomu i nízké úrokové sazby.

Aby se snížila skutečně vysoká inflace, která nás trápí, je podle Michla potřeba šetřit. Ale pozor, zároveň je také nutné investovat. Jenže, kde a jak šetřit a kde investovat?

Možností je mnoho. Nemusíte nutně využívat jen vysoké úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, ale můžete například v rodinném rozpočtu škrtnout výdaje, které nejsou nezbytně nutné. Šetřit se dá úspornějším chováním ve vlastní domácnosti nebo si třeba můžete odpustit časté návštěvy kaváren a restaurací.

Můžete „šetřit“ i ve svém volném čase

Jestli svůj volný čas využijeme pro zlepšení svojí kondice nebo se naučíme cizí jazyk či si přečteme zajímavé knihy, anebo zda budeme trávit čas na sociálních sítích a sledováním (nekonečných) seriálů, to už záleží na nás.

Nicméně tu první možnost uvádí guvernér Michl jako tu, kterou si pod úsporami ve volném čase představuje právě on sám. Tvrdí, že růst ekonomiky velmi závisí na lidech a jejich píli. A samozřejmě také na kapitálu a technologiích v ekonomice.

Proto Michl radí, aby se lidé vzdělávali, spořili a také kumulovali kapitál. Především na investice. Investovat se dá totiž i po malých částkách, nemusíte hned na začátku investovat desetitisíce, nebo dokonce statisíce. Stačí si zjistit více informací a vybrat si pro sebe tu nejlepší variantu.

Pravidelné investice jsou totiž tím nejlepším řešením

Začít můžete klidně třeba i s investicí 300 Kč měsíčně. Z celkového ekonomického pohledu totiž pravidelné investice občanů pomáhají o něco rychleji snížit vysokou inflaci. A navíc v dlouhodobém horizontu můžete u svých peněz získat zajímavé zhodnocení i vy sami.

Proto neváhejte a investujte. A pokud potřebujete pomoci s tím, jak začít investovat, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji. Na to, jaké je optimální řešení právě pro vás, se podíváme společně.

Jan Vilikus
Autor: Jan Vilikus

Ve světě bankovnictví se pohybuji od roku 1994. Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali , ale chyba je ve špatném zacházení a hospodaření s penězi.

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů. Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit. Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů.

Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty. Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů